Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
 
جمعه 23 آذر 1397 | الجمعه 5 ربيع الثاني 1440 | Friday 14 December 2018
عملیات روانی
اولین داوطلب بمباران اسرائیل چه کسی بود؟ نسخه چاپی RSS
 • اولین داوطلب بمباران اسرائیل چه کسی بود؟
  سه‌شنبه 1 مرداد 1392 ساعت 21:21

  به گزارش  فارس، امیر سرتیپ دوم «سیاوش مشیری» از خلبانان دوران دفاع مقدس بوده و هم اکنون در دفتر مطالعات علمی و پژوهش های استراتژیک نیروی هوایی مشغول به فعالیت است. در سالروز شهادت سرلشکر خلبان «عباس دوران» طی گفت وگویی با فارس رشادت های این خلبان شهید را روایت می کند.اعزام از پایگاه هوایی بوشهر به پایگاه شهید نوژهشهید دوران در آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، در پایگاه هوایی بوشهر مستقر بود؛ سال دوم جنگ، به دلیل تغییر و تحولات، او به همراه د


  به گزارش  فارس، امیر سرتیپ دوم «سیاوش مشیری» از خلبانان دوران دفاع مقدس بوده و هم اکنون در دفتر مطالعات علمی و پژوهش های استراتژیک نیروی هوایی مشغول به فعالیت است. در سالروز شهادت سرلشکر خلبان «عباس دوران» طی گفت وگویی با فارس رشادت های این خلبان شهید را روایت می کند.


  اعزام از پایگاه هوایی بوشهر به پایگاه شهید نوژه


  شهید دوران در آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، در پایگاه هوایی بوشهر مستقر بود؛ سال دوم جنگ، به دلیل تغییر و تحولات، او به همراه دیگر همرزمان از جمله شهید یاسینی و شهید خلعت بری از پایگاه بوشهر به پایگاه هوایی شهید نوژه همدان آمدند و آنجا با شهید عباس دوران آشنا شدم.


  این تغییر و تحولات هم به دلیل تنوع اهداف رژیم بعث عراق بود؛ در این راستا پایگاه هوایی بوشهر و پایگاه هوایی شهید نوژه همدان نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی، برخی از خلبانان این دو پایگاه را جابجا کردند.


  فقط به پرواز موفق فکر می کرد


  شهید دوران در عملیات «فتح مبین» و طی چندین مرحله پرواز، لیدر برخی از دسته های پروازی بود؛ در این عملیات او هشت فروند هواپیما را سرپرستی می کرد که از پایگاه همدان به سمت منطقه چنانه، شوش و منطقه عملیاتی فتح المبین پرواز کردیم.


  قبل از اجرای عملیات فتح مبین، نیروهای هوایی قرار بود در 24 اسفند 1360 تفکیک منطقه عملیات را انجام دهد؛ آن موقع شهید دوران درجه سرهنگ دومی داشت و بنده ستوان یکم بودم؛ او در کابین جلو و من در کابین عقب اف 4 نشسته بودم؛ یکی از دوستان شفیق عباس دوران، شهید «حسین خلعتبری» بود که هر دو روحیه خاصی داشتند؛ اینها از هیچ دشمنی و خصمی پروا نداشتند. همیشه مشتاق بودند که به دشمن حمله ور شوند؛ در این عملیات از نزدیک شجاعت شان را دیدم.


  در همین پرواز عملیاتی حساس که از ارتفاعات بالا مناطق مورد نظر را بمباران می کردیم، دشمن سعی می کرد به هر نحوی که شده ما را بزند؛ بلند پروازترین موشک عراق آن موقع، موشک ضدهوایی به نام سام 2 بود که مثل تیر چراغ برق بالا می آمد و زمانی که این موشک منفجر می شد، به اندازه قارچ بزرگی ابر سفید رنگ درست می کرد و هر چه در اطرافش بود را از بین می بُرد.


  در حین پرواز، سیستم راداری دشمن فعال شد، RWR (دستگاه هشدار دهنده هواپیما)، شروع به اخطار دادن کرد؛ صدای اخطار دستگاه در گوشی مان شنیده می شد؛ شهید دوران گفت: «آن دستگاه را خاموش کن!» تعجب کردم که عباس این موضوع را مطرح می کند. هیچ چیزی جلودار انجام عملیات نبود و احساس می کرد آن سر و صدا اذیتش می کند و تمرکز انجام عملیات بهتر را از او می گیرد؛ او در انجام عملیات ها و زدن خط، از هیچ مسئله ای ترس نداشت. این عملیات هم با موفقیت انجام شد.


  سناریوی شهادت عباس


  یکبار هم که با عباس در آلرت صحبت می کردیم، او گفت: «مشیری! آدم یک هواپیما بردارد، زیرش بمب، راکد و موشک و فشنگ لود کند (سوار کردن) پالایشگاه و نقاط حساس رژیم بعث را بزند و بعد هم که مهماتش تمام شد، با هواپیما خودش را به دشمن بزند و آنها را نابود کند».


  دقیقاً او همین کار را انجام داد. در اجلاس سران غیرمتعهدها به خاطر دارم که صدام با قُلدری سعی می کرد به دنیا تفهیم کند کشورش در امنیت است و حتی ادعا کرده بود که بغداد دومین شهر امن دنیا بعد از مسکو است.


  در جلسه ای با شهید خضرایی، وقتی عباس این ادعای صدام را دید، گفت: «صدام غلط می کند که بگوید شهر بغداد دومین شهر امن است، حالا به او نشان خواهیم داد که چگونه امن است».


  شهید خضرایی گفت: «اتفاقاً قرار است در این منطقه مأموریت انجام بدهیم»؛ بعد متن نامه از وزارت امور خارجه در خصوص این موضوع که بغداد نباید برای برگزاری کنفرانس کشورهای عدم تعهد امن باشد، را نشان مان داد. این کنفرانس از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار بود.


  آخرین پرواز دوران


  شهید دوران در آخرین پرواز زیبای خود با آقای منصور کاظمیان به همراه فروند هواپیمای دیگری با پرواز خلبانان محمود اسکندری و ناصر باقری، ناامنی را به تمام عراق منتقل کردند و با زدن پالایشگاه الدوره بغداد، این را به اثبات رساند.


  منصور کاظمیان که در کابین عقب هواپیمای شهید دوران بود، تعریف می کرد: «وقتی شهید دوران پالایشگاه الدوره را بمباران می کرد، یک موشک به بال سمت راستش اصابت می کند؛ عباس به من گفت: منصور آماده باش برای بیرون پریدن از هواپیما. به او گفتم: پس شما چی؟ او گفت: با من کاری نداشته باش، من نمی پرم، خودت بپر، بیرون؛ من حوصله اسارت را ندارم.


  همین طور که پرواز می کردیم، عباس گفت: دو بمب دیگر داریم که این دو تا را هم به پادگان بعثی ها بزنیم؛ همین طور که به نزدیکی پادگان رفتیم، یک موشک دیگر به زیر بال سمت چپ هواپیما اصابت کرد؛ وقتی عباس بمب ها را زد، گفت، منصور بپر، خداحافظ. من از هواپیما به بیرون پریدم و چیزی نفهمیدم. بعدها خبرنگاران می گفتند: شهید عباس دوران با هواپیما خودش را به ساختمان های وزارت دفاع رژیم بعث عراق زد و نزدیک به 200 تن از نیروهای این وزارتخانه را به هلاکت رساند». این همان مسئله ای است که عباس عهد بسته بود و به عهد خود وفا کرد.


  اولین داوطلب بمباران اسرائیل


  بعد از پیروزی در عملیات های مختلف جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، فراخوان داده شد که نیروها برای جنگ با اسرائیل ثبت نام کنند. بنده به دفتر رئیس عقیدتی سیاسی پایگاه سوم شکاری همدان رفتم و ثبت نام کردم، بعد که می خواستم برگردم، رئیس دفتر عقیدتی سیاسی گفت: «آقای مشیری، شما نفر اول نیستید که ثبت نام می کنید» گفتم: «خب، کیه؟»، او گفت: «عباس دوران است». در واقع او اولین داوطلب برای بمباران اسرائیل بود. او می خواست خودش را فدای اسلام کند و در راه حق قدم بردارد.  مقاله
  نام منبع: جهان نیوز
  شماره مطلب: 22978
  دفعات دیده شده: 5222 | آخرین مشاهده: 1 روز پیش