Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
 
جمعه 25 آبان 1397 | الجمعه 7 ربيع الاول 1440 | Friday 16 November 2018
عملیات روانی
خراسان رضوی| حکایت خشکسالی و آب آشامیدنی پُر از املاح "روداب سبزوار"؛ وقتی مردم به اجبار "سنگ کلیه" می گیرند نسخه چاپی RSS
 • خراسان رضوی| حکایت خشکسالی و آب آشامیدنی پُر از املاح خراسان رضوی| حکایت خشکسالی و آب آشامیدنی پُر از املاح "روداب سبزوار"؛ وقتی مردم به اجبار "سنگ کلیه" می گیرند
  یکشنبه 27 خرداد 1397 ساعت 15:14

  به گزارش خبرنگار از مشهدمقدس، بخش روداب از توابع شهرستان سبزوار پهناورترین بخش خراسان رضوی و در فاصله 45 کیلومتری این شهرستان واقع شده و دارای 67 آبادی و روستا است. شغل بیشتر مردم این منطقه کشاورزی و دامداری است. این بخش براساس سرشماری سال 95،

  به گزارش خبرنگار از مشهدمقدس، بخش روداب از توابع شهرستان سبزوار پهناورترین بخش خراسان رضوی و در فاصله 45 کیلومتری این شهرستان واقع شده و دارای 67 آبادی و روستا است. شغل بیشتر مردم این منطقه کشاورزی و دامداری است. این بخش براساس سرشماری سال 95، 13 هزار نفر جمعیت و 4 حدود چهار هزار خانوار ساکن دارد که این تعداد در مقایسه با سرشماری سال های گذشته کاهش داشته است.

  یکی از دلایل اصلی مهاجرت و کوچ روستاهای بخش روداب به دلیل کمبود امکانات از جمله راه آسفالت، خدمات بهداشتی درمانی است. در این میان شهر روداب نیز از وضعیت چندان مطلوبی به ویژه پیرامون آب آشامیدنی برخوردار  نیست.

  آب آشامیدنی مطلوب نیست

  مهدی نجم الدین نایب رئیس شورای شهر روداب یکی از مشکلات اصلی روداب را آب شرب می داند و می گوید: کیفیت آب شرب این شهر اگر چه از لحاظ بهداشتی مورد تایید است اما دارای املاح سنگین است که سبب ابتلای شهروندان رودابی به بیماری های مختلف قلبی؛ داخلی و کلیوی شده است. در برهه ای به این وضعیت اعتراض نیز شد و بنری با امضای بسیاری از اهالی تکمیل و برای مسئولان و نمایندگان استان ارسال شد اما تا امروز پیرامون این موضوع واکنشی صورت نگرفته است.

  نایب رییس شورای شهر روداب دلیل اصلی نامطلوب بودن آب روداب را ته نشین شدن آب چاه اصلی روداب دانست و افزود: 12 سال پیش چاهی حفر شده که امروز با توجه به خسکسالی ها و استفاده از آن دبی آن به 10 لیتر رسیده و به همین دلیل میزان املاح آن بسیار بالا رفته است.

  نجم الدین دو راهکار برای حل این مشکل پیشنهاد می کند: یک راه نصب دستگاه تصفیه آب و آب شیرین کن در مسیر چاه است که چیزی در حدود 1.5 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت. یک راه حل دیگر نیز حفر چاه دیگری است که شاید هزینه آن به مراتب کمتر باشد. هرچند از طریق آب و فاضلاب در حال رایزنی هستیم و نامه نگاری های زیادی با مسئولان استانی و نمایندگان سبزوار در مجلس انجام داده ایم.

  کاهش سطح آب به دلیل خشکسالی

  سعید برزویی نماینده شورای اسلامی شهرستان سبزوار نیز در این باره می گوید: مهاجرت و خالی از سکنه شدن اغلب روستاهای اطراف به سمت روداب، سبزوار و مشهد منجر به تخلیه بسیاری روستاها در بخش روداب شده است. شاید خشکسالی را یکی از دلایل مهم این مهاجرت باید دانست. از آنجایی که شغل اکثر مردم منطقه کشاورزی و دامپروری است. خشکسالی زندگی ساکنان منطقه را با مشکل مواجه ساخته است.

  نماینده شورای اسلامی شهرستان سبزوار در ادامه می افزاید: حدود 80 چاه عمیق در منطقه داریم که اکثرا به دلایل خسکسالی دبی آن رو به کاهش است. این در حالی است که رودخانه ای با 2500 کیلومتر حوزه آبی از  این دشت می گذرد. رودخانه دارای 95 لیتر دبی دایمی آب است و به گونه ای مسیر آن است که تمامی سیلاب های منطقه نیز به آن می ریزد اما تا فاصله 40 کیلومتری در این دشت سدی احداث نشده که اگر این امر انجام می شد تمام دشت منطقه و روداب از این آب می توانست با توجه به حاصلخیری خاک محصول درجه یک تولید کنند.

  برزویی ادامه داد: همچنین افزایش دبی آب می توانست از بروز املاح و کاهش آلودگی آب و منجر به بالا رفتن کیفیت آب آشامیدنی نیز شود و مشکلی که امروز به همین کم شدن عمق چاه ها در روداب؛ مردم روداب با آن دست و پنجه نرم می کنند. این مسئله زمانی به سئوال تبدیل می شود که در ششتمد سدی با دبی آب 65 احداث شده است. به همین دلیل است که می گویم محرومیت روداب جدی و کلان است و نیازمند نگاه جدی تر است.

  تصفیه های خانگی جوابگو نیست

  یکی از اهالی این شهر با تایید وضعیت نامناسب آب شرب روداب می گوید: روداب خوشبختانه مشکلی از لحاظ منابع آبی ندارد اما با گذشت زمان کیفیت آب شرب شهر روداب روز به روز در حال کاهش است. آب آشامیدنی روداب هرچند از لحاظ بهداشتی مشکلی ندارد یعنی بو یا رنگ خاصی ندارد اما شیوع سنگ کلیه و ناراحتی های معده در بین اهالی روداب حاکی از نامطلوب بودن سطح املاح آب است.

  این شهروند رودابی ادامه می دهد: من و بسیاری از اهالی از دستگاه های تصفیه خانگی برای تصفیه آب شرب در منزل استفاده می کنیم اما طبق گفته متخصصان امر املاح فراوان آب روداب نیازمند دستگاه صنعتی و کامل تری برای تصفیه آب است و دستگاه های آماتوری خانگی امکان تصفیه کامل آب را تا این سطح از املاح ندارند.

  اکثر رودابی ها سنگ کلیه دارند

  یکی خانم خانه دار رودابی می گوید: شما اگر می خواهید متوجه کیفیت و میزان املاح آب روداب بنوشید کافی است سری به سماورها و کتری های منازل رودابی ها بزنید. ما مجبوریم به دلیل میزان بالای گچ جمع شده در سماور و کتری هایمان، آن ها را هر ماه بتراشیم. از طرف دیگر شما اگر به ظروف شسته شده ما نگاهی بندازید همیشه پر از لک است.

  وی می افزاید: من به بچه کوچکم آب جوشانده یا آب معدنی می دهم. زیرا ما که بزرگسال هستیم با خوردن یک لیوان آب آشامیدنی هم تشنگیمان برطرف می شود و هم گرسنگی مان از بس که سنگین می شویم. به همین علت آب آشامیدنی داخل یخچال را هم با جوشاندن آب تامین می کنیم. هر چند دیگر با همه این روش ها هم اکثر افراد فامیل به سنگ کلیه دچار هستند. در واقع اکثر رودابی ها سنگ کلیه دارند و این بیماری چیزی عجیبی در این شهر نیست.

  منبع: تسنیم  خبر
  شماره مطلب: 24645
  دفعات دیده شده: 256 | آخرین مشاهده: 1 روز پیش